Illustration

ЯК ЗБЕРЕГТИ ДИТЯЧИЙ ЗІР

Як уникнути порушення зору у дітей? Це питання стає все більш актуальним. Знаючи причини виникнення порушень зорової системи, можна намагатися їх уникати або зробити менш значущими.

Часто причиною виникнення очних захворювань, особливо короткозорості, є спадковість. Дітям, батьки яких страждають на міопію, з імовірністю 60% не уникнути цієї недуги. Однак є різні способи знизити ймовірність появи цього та інших очних захворювань.

ПРИЧИНИ ПОРУШЕННЯ ЗОРУ В ДОШКІЛЬНОМУ ВІЦІ

Дитячі офтальмологи рекомендують дотримуватися наступних правил:

● Не треба розташовувати брязкальця близько до очей малюка в ліжечку або колисці.

Новонародженим властива далекозорість, вони погано бачать предмети, що знаходяться ближче одного метра. Мало того, дитина може злякатися звуку брязкальця, яку він не бачить;

● Не варто підходити до дитини ззаду,

оскільки - це його може налякати, порушити психіку та зір;

● Малюки потребують того, щоб бачити батьків, відчувати їх близькість.

Тому не варто щільно закривати коляску і ліжечко, в якій знаходиться немовля. Закритий простір негативно впливає на зорове сприйняття дитини. Також не слід купувати коляски, де малюк сидить спиною до мами. Мама не бачить дитини, він не бачить маму, немає зорового контакту з найближчою людиною;

● Не можна розташовувати коляску і ліжечко так, що дитина зможе бачити батьків тільки збоку.

Віна починає коситися, що може спричинити за собою розвиток косоокості. Це захворювання лікується, але для цього потрібно багато часу і завзятості. Часто навіть доводиться вдаватися до оперативного втручання. Для профілактики косоокості ретельно продумайте положення ліжечка в кімнаті.

ПРИЧИНИ ЗОРОВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ У ШКОЛЯРІВ 

Коли дитина стає школярем, його зорова система піддається посиленим навантаженням. До цього додається додатково використання сучасних пристроїв - комп'ютерів, планшетів, смартфонів, перегляд телевізійних програм.

У країнах Північно-Східної, Східної та Південно-Східної Азії, де стрімко відбувалася індустріалізація і бурхливий використання електронної техніки, різко зросла кількість короткозорих дітей. В даний час у великих містах цих країн засобами корекції зору користуються від 80 до 90% випускників шкіл.

Особливо плачевний стан зору дітей спостерігається в Сінгапурі, Тайвані та Південній Кореї.

Схожа тенденція, хоча і в дещо менших масштабах, спостерігається в Північній Америці, Європі та Україні. Це відбувається завдяки способу життя сучасної дитини. Навантаження в школі, потім можуть бути будь-які додаткові розвиваючі заняття, потім вдома - уроки, час за комп'ютером, планшетом, ноутбуком, телевізором. Практично весь день діти займаються видами діяльності, які вимагають розгляду предметів, шрифтів, картинок з близької відстані. Це породжує напругу очних м'язів, спазм акомодації, а слідом - і короткозорість.

За твердженням офтальмологів, проблеми із зоровим апаратом тільки частково носять спадковий характер.

Здебільшого короткозорість та інші зорові недуги виникають з вини батьків, які неправильно вибудовують режим дня дітей.

ДЕЯКІ ПРАВИЛА, ЩО ДОЗВОЛЯЮТЬ ЗБЕРЕГТИ НОРМАЛЬНИЙ ЗІР ДИТИНИ

● Не слід віддавати в школу дітей молодше семи років. Розвиток циліарного м'яза, який відповідає за здатність бачити на різних відстанях, закінчується до семи-восьми років. За статистикою серед дітей, що почали відвідувати школу в шестирічному віці, короткозорих більше в два рази, ніж тих, хто пішов у школу в сім або вісім років.● Обмеження зорових навантажень. Якщо у дитини немає проблем із зором, то перерву між заняттями необхідно робити кожні сорок хвилин. При наявності міопії (короткозорості) - кожні тридцять хвилин. Відпочинок (10-15 хвилин) повинен бути наданий саме очам. Провести якісь рухливі ігри, роботу по дому, спілкування з родичами.● Для зміцнення імунітету бажано щодня здійснювати прогулянки на свіжому повітрі, грати в рухливі ігри, займатися спортом та фізкультурою.● Слід уникати травматичних видів спорту, які можуть спричинити за собою удари голови, що негативно позначаються на органах зору.● Проведення часу за комп'ютерними іграми має бути строго обмежена.

● Безперервна робота за комп'ютером має такі норми:

Для дітей молодших класів - 15 хвилин;Для дітей середніх класів - 25 хвилин;Для старшокласників - 40 хвилин.
● Правильна організація місця за комп'ютером, дозволяє трохи знизити навантаження на зорову систему: Погляд повинен припадати на верхню половину монітора; Оптимальна відстань від очей до монітора - 60-80 сантиметрів. Монітор слід вибирати з високою роздільною здатністю; На екран не повинні падати сонячні промені і світло;● Робота за комп'ютером в темряві або сутінках шкідлива. Повинне бути джерело світла, розташоване зліва від екрану (для правшів).● Організація робочого місця. Місце за письмовим столом повинно бути гарно освітлено. Денний час - природне освітлення, світло з вікна повинен падати з лівого боку. Вечірньої пори, крім верхнього освітлення, має бути присутня настільна лампа (40-60 Вт). Відстань до очей при письмі або читанні - не менше 35-40 сантиметрів.● Особлива увага - поставі дитини. Слід підібрати відповідні стіл і стілець, щоб дитина при сидіння не згиналася.● Підбір правильного раціону харчування. У раціоні дитини повинні бути присутніми вітаміни і елементи, що забезпечують нормальне харчування очей. Корисні кефір, сир, м'ясо кролика, яловичина, відварна риба, продукти з вітаміном А (морква, гарбуз, абрикоси), ягоди (чорниця, чорна смородина, журавлина, брусниця), зелень (петрушка, кріп).● Зарядка для очей. Під час відпочинку від занять бажано виконувати спеціальну зарядку для очей. Вправи дають можливість попередити розвиток міопії. Якщо захворювання вже є - запобігти його розвиток. Важливо для молодших школярів виконувати зарядку в цікавій формі, щоб вправи виконувалися із задоволенням, без напруги.● Здоровий сон. Важливо так організувати розпорядок дня дитини, щоб вона лягала спати не пізніше 22 години, а вставала - не раніше 7 годин. Батьки відповідальні за здоров'я дитини. 
Слід так організувати розпорядок дня, щоб діти висипалися, бували на свіжому повітрі, займалися фізкультурою, чергували заняття і відпочинок. Грамотно спланований день дитини допоможе уникнути проблем із зором.


РЕКОМЕНДОВАНІ СТАТТІ

Illustration

Вибір препарату

Очні краплі - найбільш поширений спосіб лікування багатьох захворювань очей

Illustration

Методи лікування

Сучасні методи лікування спрямовані на усунення захворювань і профілактику

Illustration

Дитячі офтальмологи

Все про те, яким має бути дитячий офтальмолог

Illustration

Як зберегти дитячий зір

Як уникнути порушення зору у дітей? Це питання стає все більш актуальним

Illustration

Бесіди з лікарем

Точка зору експерта на поширені проблеми із зором

Illustration

Фітнес для очей

Вправи для очей - важлива умова для збереження зору

Illustration

Вітаміни для очей

Раціональне харчування неохідне для здоров'я всього тіла

Illustration

Спорт, дозвілля та рух

Головною причиною нестачі кисню для очей є загальна гіпоксія організму