Раціональне харчування необхідно для правильного функціонування всіх систем людини і його органів. Виключно важливо воно для підростаючого організму, коли потрібні будівельні матеріали, роль яких грають поживні речовини.
Очі напружено працюють протягом усього людського життя. Для їх нормального функціонування і забезпечення належного рівня зору потрібні певні вітаміни. Вітаміни та мінеральні речовини допоможуть запобігти різним недугам зорової системи.
Відмінності в потребах вітамінів залежать від віку людини. Однак група вітамінів для очей практично є однаковою для людей будь-якого віку.
КОРИСНІ ЕЛЕМЕНТИ ДЛЯ ОЧЕЙ
Вітамін А - ретинол. Це один з найважливіших і відомих вітамінів для очної системи. Він входить в формі ретінальдегіду - вітамін А та білок до складу зорового пігменту, який розташований на сітківці ока. Дефіцит цієї речовини може стати причиною не правильного сприйняття світла, атрофії слізних залоз, сухості рогівки, втрати гостроти зору. Сухість рогівки супроводжується почервонінням і набряком повік. Дефіцит вітаміну А може проявлятися червоними прожилками на склері. При неправильному функціонуванні зорового пігменту може з'явитися ячмінь, кон'юнктивіт і розвиватися серйозні хронічні, дистрофічні захворювання. Вітамін А міститься в цільному молоці, жовтку яйця, вершкове масло, риб'ячому жирі, печінці.
Вітаміни групи В. Вони забезпечують нормальну швидкість протікання обмінних процесів у всіх тканинах ока, передачу нервових імпульсів в структури головного мозку. Їх основне завдання - вироблення енергії і участь в тканинному диханні. Вітаміни групи В впливають, подібно антиоксидантам. Найвідоміші - В1, В2, В3, В5, В6, В9, В12. Вони містяться в зелені і овочах зеленого кольору, в бобових культурах, висівках, грибах, горіхах, рибі, яйцях, дріжджах
Витамин Р – рутин. Регуляція внутрішньоочного тиску, зниження проникності судин, зміцнення стінок капілярів - завдання рутина. Ефект вітаміну Р проявляється в присутності вітаміну С. При нестачі рутину судини очей стають ламкими, що може привести до крововиливів в очі. Джерела - чорна смородина, гречка, щавель, брусниця, вишня, салат, зелений чай, шипшина, персики, гранат.
Вітамін С – аскорбінова кислота. Він є потужним антиоксидантом, захищаючи клітини очей від пошкоджень вільними радикалами, зберігає їх правильну структуру. Вітамін С сприяє кровопостачанню кожної клітини ока, підтримуючи стінки кровоносних судин, знижуючи стомлення очних м'язів і нормалізує обмін рідин, відтік внутрішньоочної рідини. Вітамін С є кращим засібом для профілактики і лікування глаукоми і катаракти. Джерелами аскорбінової кислоти є: різна капуста, цитрусові, чорна смородина, яблука, хурма, печена картопля.
Вітамін Е – токоферол. Також є антиоксидантом, який сприяє регенерації тканин. Знижує ймовірність відшарування сітківки. Токоферол необхідний при короткозорості, далекозорості та інших зорових недугах. Він міститься в рослинних оліях, горіхах, риб'ячому жирі, соєвих бобах, зародках пшениці.
Бета-каротин – провітамін А. Відсутність цієї речовини призводить до підвищеної чутливості до світла і зниження сутінкового зору. Джерела - фрукти і овочі, які мають помаранчевий колір: хурма, морква, курага, гарбуз, томати.
Омега-3. Організм людини не синтезує цю речовину, але вона вкрай необхідно. За рахунок Омега-3 поліпшується живлення очей і мікроциркуляція очного яблука. Речовина оберігає очі від запальних процесів. Міститься в лляній, рапсовій, конопляній олії, насінні гарбуза, волоських горіхах.
Коли дітям слід приймати вітаміни в лікарській формі
Для поліпшення зору і при очних недугах потрібні спеціальні вітаміни. Їх використання доцільне:
● При втраті гостроти зору, знижують його захворювання - короткозорість, далекозорість, астигматизм, глаукома, катаракта;● При великих навантаженнях на очі - постійній роботі за комп'ютером, роботі в недостатньо освітлених місцях і т.п., особливо для дітей у віці 7-15 років і людей похилого віку;● При цукровому діабеті, який чинить негативний вплив на судини очей і сітківку.
Вітаміни для очей запропоновані, як у вигляді крапель, так і для прийому всередину.
Призначати вітаміни дітям повинен лікар-офтальмолог, який здатний підібрати комплекс відповідно до наявного захворювання.