Illustration

ВИБІР ПРЕПАРАТУ

Очні краплі - найбільш поширений спосіб лікування багатьох захворювань очей.

Це препарати місцевої дії, які призначені для лікування, та для профілактики багатьох патологій переднього відділу очей.

Існуючі очні краплі, відповідають однаковим загальним вимогам: мінімальний вміст більш активних компонентів та особливі технології очищення.

Краплі дозволяють використовувати лікувальні курси в домашніх умовах.

Види очних крапель

Всі препарати такого типу умовно можна розділити на групи:

● Протизапальні та антисептичні краплі. 

Сюди можна віднести очні краплі призначені для усунення почервоніння і запалення в передньому відділі очі. Використовують при кон'юнктивітах та кератитах.

● Зволожуючі краплі при синдромі сухого ока.

Ця група крапель здатна надавати допомогу занадто втомленим очам. До їх складу входять компоненти, здатні запобігати висиханню рогівки і кон'юнктиви, а також зменшувати дискомфорт і роздратування очей, викликані напруженою зоровою роботою або несприятливими умовами. Дані краплі в основному застосовують в разі постійної роботи за комп'ютером, при носінні контактних лінз. У таких зволожуючих крапель мало протипоказань, їх дозволяється використовувати при необхідності, не потрібно рецепта лікаря.

● Протиалергійні краплі.

Ці краплі застосовують при різних алергічних реакціях очей, які характеризуються почервонінням, сверблячкою, набряками, печією, світлобоязню, сльозотечею. У деяких важких випадках рекомендують до застосування краплі з кортикостероїдами (тільки за рекомендацією лікаря). Важливо пам'ятати, що всі протиалергійні краплі - це не лікувальні засоби проти алергії, а лише засіб усунення наслідків можливої алергічної реакції.

● Очні краплі для поліпшення обмінних процесів в очах.

Найчастіше застосовують при вікових змінах, для лікування катаракти або в разі дистрофічних змін ока. Такі краплі здатні покращувати функціональний стан очей, а також, запобігати віковим змінам очей.

● Лікувальні краплі при глаукомі.

Дані краплі може призначати тільки лікар. Їх дія спрямована виключно на зниження внутрішньоочного тиску.

● Антибактеріальні та противірусні краплі.

Такі краплі застосовують для лікування можливих інфекційних захворювань очей вірусного та бактеріального походження. Досить суворі показання занадто обмежують їх застосування. Очні краплі цієї групи можна застосовувати тільки за призначенням лікаря-офтальмолога.

● Судинозвужувальні очні краплі.

ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ ОЧНИХ КРАПЕЛЬ

Правила підготовки до закапування очних крапель:

● Перед процедурою закапування очних крапель, необхідно ретельно вимити руки з милом.● Під час закапування крапель обов'язково не допускайте доторкання тіла пацієнта з крапельницею флакона.● Не можна допускати застосування крапель по закінченню терміну придатності. Термін придатності відкритого флакона завжди написаний в інструкції.● Якщо вам потрібно використовувати одночасно різні краплі, то їх необхідно застосовувати з інтервалом не менше 10-15 хвилин.

Покрокова інструкція для використання будь-яких очних крапель:

● Перед застосуванням очних крапель необхідно лягти або сісти, закинувши голову назад.● Повільно і акуратно відтягніть нижню повіку вниз і подивіться при цьому вгору.● Закапайте 1-2 краплі в отримане простір між повікою та очним яблуком.● Моргніть. Також можна в цей час зробити масаж легкими рухами внутрішніх куточків очей.

Використання крапель при глаукомі

Очні краплі при глаукомі, є основним методом для призупинення розвитку захворювання.

Головне завдання ліків, знизити внутрішньоочний тиск до нормальних показників. Тим самим, зупинити ураження зорового нерва і запобігти настанню сліпоти.

Засоби при підвищеному тиску діляться на два види: стимулюючі відтік рідини та ті, що знижують вироблення рідини всередині ока.

Починають лікування при перших симптомах хвороби, за призначенням лікаря.

Глаукома - це хронічне захворювання, повне одужання практично неможливо. Ліки для зниження тиску пацієнту треба застосовувати все життя.

Постійне використання засобів, що знижують внутрішньоочний тиск, дає можливість стримувати атрофію зорового нерва і перешкоджати втраті зору.

Сучасні протиглаукомні краплі - це ефективні та відносно безпечні речовини.

Основна їхня перевага - це тривалий термін дії, що робить можливим застосування їх лише раз на добу.

Застосування очних крапель при кон'юнктивіті:

Очні краплі для лікування кон'юнктивіту призначають в разі запалення очей, що протікає зі сльозоточивістю, нагноєнням або почервонінням.

Найбільш частою причиною захворювання кон'юнктивіту є інфекція, а також недотримання особистої гігієни, частіше в дитячому віці.

Кон'юнктивіт буває наступних видів: бактеріальний, алергічний і вірусний, блефарокон'юнктівіт.

Залежно від виду, призначається лікування.

При кон'юнктивіті очні краплі застосовують в кожне око кожні 4 години, в разі помітних поліпшень необхідно поступово збільшувати інтервал між закапуванням.

При кон'юнктивіті очні краплі призначає лікар-офтальмолог, самолікування призводить до погіршення перебігу хвороби і може завдати непоправної шкоди здоров'ю.

Закапування очей дітям:

Закапати очі дитині досить складно. Око маленьке, повіки ніжні, ще й немовля крутиться і намагається вирватися. Для молодої мами завдання здається нездійсненним.

Що ж робити, якщо краплі в очі новонародженим потрібно капати, а дитині пояснити, що це робиться для його ж блага, не виходить?

По-перше, заспокойтеся і зберіться. Все одно, крім вас, це ніхто не зробить.

По-друге, уважно прочитайте послідовність дій, завдяки якій досить непроста маніпуляція буде виконана легко і швидко.

Алгоритм закапування крапель новонародженому в око:

● Вимийте руки звичайним милом.● Протріть або промокніть сухим чистим рушником. Руки можуть бути вологими, але не мокрими, з пальців не повинна стікати вода.● Візьміть вату, відірвіть 4 шматочки. Два - основних, якими промокнете очі, два - запасних. Зробіть з них кульки.● Візьміть флакон з лікарським препаратом, ще раз перевірте назву крапель.● У випадку, якщо дитині було призначено кілька препаратів, закопуйте їх по черзі. Не відкривайте все заздалегідь.● Дитину покладіть на рівну поверхню. Краще, якщо це буде стіл, але можна використовувати диван, доросле ліжко або ліжечко.● З двох сторін від дитини покладіть по 2 ватні кульки. Збоку покладіть пакетик або серветку, на яку викинете використану вату. Всі ці приготування можете зробити до того, як покладете малюка. Пам'ятайте, діти бувають дуже активні! Якщо ви правша, то великим пальцем лівої руки, що тримає одну ватну кульку, обережно відтягніть нижню повіку немовляти назовні. Так, щоб відкрилося око та стало видно кон'юнктиву. У цей час у другій руці знаходиться відкритий флакон крапель або піпетка з ліками, якщо немає дозатора. Переверніть пляшечку і, натиснувши на його стінки, видавіть одну краплю в око дитині. Якщо капнете більше, нічого страшного не станеться. В око поміщається тільки одна крапелька, тому надлишки препарату просто вийдуть у вигляді слізки.● Якщо ви лівша, то зручніше капати лівою рукою, а відкривати очну щілину правою.● Намагайтеся тримати флакон або піпетку так, щоб не торкнутися ними вій або повіки. Стерильність крапель буде втрачена, і доведеться купувати препарат знову.● Відпустіть повіку, промокніть око, викиньте кульку, щоб не переплутати і не протерти їм друге око.● В залежності від призначення, повторіть маніпуляцію для іншого ока.● Якщо необхідно закапати інші краплі або закласти мазь, закрийте пляшечку, яку тримаєте в руках. Відкрийте наступну та повторіть маніпуляцію. За цей час перший препарат зможе всмоктатися. Очну мазь закладають після всіх крапель.
Обов'язково потрібно знати певні правила, щоб не нашкодити дитині.
Розглянемо ці правила.
● Не варто надягати латексні або будь-які інші одноразові рукавички, закапуючи очі своїй дитині.● Нігті на руках повинні бути коротко підстрижені, щоб не подряпати ніжну шкіру немовляти.● Промивати очі марганцівкою, засобами народної медицини строго заборонено.● Не протирайте обидва ока однією ватною кулькою, не витирайте їх руками. Краще промокніть чистою сухою серветкою.● Якщо дозатор крапель торкнувся підлоги, столу, руки, будь-якій поверхні - замініть краплі, оскільки їх стерильність була порушена і мікроорганізми можуть при закапуванні потрапити в порожнину ока.● Намагайтеся не працювати із засобами побутової хімії, розчинниками, лаками і фарбами за 30 хвилин до проведення процедури.● Не намагайтеся виготовити очні краплі з таблеток або будь-яких інших лікарських форм, що містять необхідну діючу речовину. Це може привести до виникнення хімічного опіку та інших ускладнень. Не варто також закапувати в очі препарати для внутрішньо м'язового або внутрішньовенного введення, що випускаються в ампулах.● Нічого страшного не станеться, якщо ви випадково закапаєте краплі не в тій послідовності, яка була призначена. Просто намагайтесь наступного разу точно слідувати призначенням, пронумеруйте флакончики. Але якщо переплутали і закапали не ті очні краплі, відразу зверніться за консультацією до офтальмолога.● Утворені в куточках очей від крапель сухі плівочки або скоринки препарату легко усунути, протерши очі чистою ватяною кулькою, змоченою кип'яченою водою. Поява даного стану свідчить про надмірне закапування очей ліками. Намагайтесь наступного разу капати максимум 1 краплю в кон'юнктивальну порожнину.● Якщо новонароджений активно розмахує руками, а нікого із сім'ї немає, можете повністю його сповити або легенько притримати рукою, якою відтягуєте повіку.

Правила самостійного застосування очних крапель

Прописані краплі можна застосовувати вдома, суворо дотримуючись припису, враховуючи дозування та періодичність прийому, при цьому самостійне закопування очей має специфічні особливості, дотримання яких покращує отримуваний результату.

Для правильного виконання маніпуляцій слід дотримуватися кількох правил:

● Особиста гігієна. До проведення будь-якої процедури необхідно ретельно вимити руки та підготувати ємність з очними краплями, відкрити флакон. Закапувати очі не можна на протязі або відкритому повітрі з частинками пилу;● Використання дзеркала. Як додатковий засіб, дзеркало підвищить ефективність проведення процедури краще використовувати мобільне дзеркало, повернене під необхідним кутом і зафіксоване в одному положенні, це полегшить закапування, дасть можливість спостерігати за процедурою;● Положення тіла. Сидячи або стоячи, необхідно злегка закинути голову, відтягнути нижню повіку, не втрачаючи з уваги кінчик флакону, з невеликої відстані дозовано крапнути кілька крапель і проконтролювати їх потрапляння на слизову.


РЕКОМЕНДОВАНІ СТАТТІ

Illustration

Вибір препарату

Очні краплі - найбільш поширений спосіб лікування багатьох захворювань очей

Illustration

Методи лікування

Сучасні методи лікування спрямовані на усунення захворювань і профілактику

Illustration

Дитячі офтальмологи

Все про те, яким має бути дитячий офтальмолог

Illustration

Як зберегти дитячий зір

Як уникнути порушення зору у дітей? Це питання стає все більш актуальним

Illustration

Бесіди з лікарем

Точка зору експерта на поширені проблеми із зором

Illustration

Фітнес для очей

Вправи для очей - важлива умова для збереження зору

Illustration

Вітаміни для очей

Раціональне харчування неохідне для здоров'я всього тіла

Illustration

Спорт, дозвілля та рух

Головною причиною нестачі кисню для очей є загальна гіпоксія організму