Illustration

МІОПІЯ

Міопія у дітей та дорослих за статистикою є найпоширенішим захворюванням органів зору. Короткозорістю в сучасному світі страждає один з чотирьох чоловік. І становище погіршується з кожним роком. Фахівці кажуть про цифру «два мільярди» - стільки короткозорих було на Землі в 2010 році. Прогнози невтішні -очікується прибавка - півмільярда до 2020 року, а до 2050 - близько п'яти мільярдів чоловік будуть короткозорими. Причому близько 10% від цього числа мають високу ступінь недуги.

Проблема короткозорих людей особливо гостро стоїть в Сінгапурі, Китаї, Південній Кореї, де школярів початкових класах в окулярах - 50%.. В Англії цей показник значно нижче - 10%.

Назва - «короткозорість» говорить про характер хвороби. «Короткий зір», тобто поблизу - бачу добре, вдалині - погано, розпливчато. Пучок світла формується перед сітківкою, в той час як в нормі - на сітківці.

Обстеження дошкільнят зазвичай проводять з використанням таблиці, на якій зображені відомі малюкам предмети. Для дітей, що вміють читати - за допомогою таблиці Сивцева. Як правило, у дітей і дорослих діагностується міопія обох очей.

Ознаки захворювання:

● при огляді предметів, книг малюк підносить їх близько до обличчя;● дитина при перегляді телевізора, заняттях з комп'ютером намагається розташуватися ближче до екрану;● після напруженої роботи з дрібними предметами, читанням очі сильно втомлюються, виникають головні болі;● малюк мружиться для того, щоб побачити щось вдалині, часто моргає, тре очі. 
Найчастіше діагностується міопія у дітей шкільного віку, від восьми до десяти років. До 14-16 року її ступінь може збільшуватися. У 21 столітті додався ще один вік, коли короткозорість прогресує - 23 роки. Причина - зростаюча навантаження на зорову систему, період активної роботи.

Розрізняють такі ступені міопії у дітей:

● слабка, до мінус 3 діоптрій;● середня, від мінус 3 до 6 діоптрій;● сильна, понад мінус 6 діоптрій.

Слабка міопія дитини - найпоширеніша у всіх країнах. Такий ступінь характерний для більшої частини молоді. У цій ситуації окуляри і лінзи постійно носити немає необхідності. Їх можна одягати в тому випадку, коли потрібно бачити об'єкти вдалині - в школі, інституті на заняттях, під час відвідування театру і т.п. 
Міопія середнього ступеню - це вже значні зміни очного дна, порушення області сліпої плями, витончення судин. Батьки не завжди можуть зрозуміти - як бачать їх діти або школярі. 
Якщо пояснювати просто, то порушена орієнтація в просторі, а саме: короткозорість у дітей дошкільного віку:
● далекі предмети і люди погано помітні;● текст в книзі не видно на відстані витягнутої руки;● важко розрізнити номер транспорту і т.п. 
У цьому випадку коригування лінзами або окулярами обов'язково потрібне. Школярі, підлітки часто соромляться носити окуляри. Батьки повинні допомогти в цьому випадку - підібрати стильну оправу або придбати лінзи. При короткозорості в п'ять-шість діоптрій без коригування зору життя дитини може наражатися на небезпеку – важко побачити автомобіль, що наближається, нерівності дороги, тощо.
Високий ступінь міопії у дитини - небезпечний стан. Виникають значні зміни органів зору: впливаючи на сітківку та судини очного дна. Людина бачить приблизно від 1 до 10% з 100%. Найближча точка бачення розташована на відстані п'ять-десять сантиметрів. Така короткозорість сприяє виникненню інших захворювань.
Якщо зір погіршується на одну або більше діоптрій в рік, то у дітей діагностується прогресуюча міопія. 
Її виникнення має причини:
● спадковий фактор;● значні навантаження на оптичну систему;● слабкість акомодації - циліарні м'язи з народження слабо розвинені або мають порушення, або на їх роботу було надано негативний вплив (хвороби, травми);● очна склера ослаблена через внутрішньоочного тиску. 

Лікування

Короткозорість практично не піддається консервативному лікуванню. Лікарські препарати, вправи для очей, фізіотерапевтичні методи, тренажери підтримують зорові органи, не даючи прогресувати захворюванню. Дитині слід створити гарні умови, а саме, стежити за дотриманням режиму дня, забезпечити раціональне харчування. Потрібні добре підібрані фізичні навантаження, прогулянки. Все це допоможе зупинити прогресування захворювання.

При міопії середнього ступеню можна позбутися захворювання хірургічним шляхом. Але операція можлива у віці від 18 до 45 років. Школярам і підліткам можна коригувати зір за допомогою зручного і непомітного засобу - лінз.


РЕКОМЕНДОВАНІ СТАТТІ

Illustration

Порушення акомодації

Порушення акомодації у дітей - поширене захворювання, що є зворотнім при своєчасному і грамотному лікуванні

Illustration

Астенопія

Астенопія - розлад зорової ситсеми, що супроводжується надмірною втомлюваністю, втомю зорових органів

Illustration

Косоокість

Косоокість у дітей - поширене захворювання, часто діагностується у новонароджених і немовлят в перші шість місяців життя

Illustration

Гіперметропія

Гіперметропія у дітей - що це таке? Під незрозумілою назвою мається на увазі захворювання зорових органів - далекозорість

Illustration

Міопія


Міопія у дітей та дорослих за статистикою є найпоширенішим захворюванням органів зору

Illustration

Астигматизм

Астигматизм - вроджене або придбане відхилення, викликане змінами фоми кришталика або рогівки

Illustration

Рефракція

Клінічна рефракція у дітей і дорослих - визначається положенням фокусу ока по відношенню до сітківки

Illustration

Амбліопія

Дитяча амбліопія характеризується недоступністю бінокулярного зору - вміння корою головного мозку вірно співвідносити зображення обох очей в єдине ціле