Косоокість у дітей – поширене захїворювання, часто діагностується у новонароджених і немовлят в перші шість місяців життя. Це захворювання має в офтальмології іншу назву - «страбизм» або «гетеротропія». Воно являє собою патологічний стан зорової системи, при якій одна або обидві зіниці розташовані асиметрично по відношенню до центральної осі. В одній точці простору малюк не може сфокусувати погляд. Важко уявити, як бачить світ людина з таким захворюванням. Не дуже точну аналогію можна привести, порівнюючи звучання моно- і стерео. Або графіку в 2D або 3D виконанні. Двомірна графіка представлена двома вимірами - висотою і шириною. Тривимірне зображення об'ємне, оскільки додається ще один вимір - глибина. Гетеротропія - це, як Монозвучання або 2D зображення.
Причини
Косоокість у дітей чотирьох-шести місяців в медицині вважається нормальним явищем, фізіологічною особливістю. Якщо воно продовжує спостерігатися і далі, то обов'язково слід показати малюка дитячому офтальмологу.
Косоокість у дітей виникає з різних причин:
● Генетична. Якщо один з батьків страждає страбізмом, то ймовірність його діагностування у малюка значно зростає;● Проблемна вагітність мами - перенесені інфекційні захворювання, наявність у неї шкідливих звичок;● Отримання немовлям травм при важких пологах;● Ускладнення через наявність інших офтальмологічних захворювань;● Перенесені дітьми хвороби - дифтерія, скарлатина та ін .;● Соматичні захворювання, стресові ситуації.
Виправлення косоокості у дітей завжди проводиться, виходячи з індивідуальних особливостей і форми захворювання.
Форми
Дивлячись на малюка, у якого зіниці несиметричні, можна помітити, що косити вони можуть по-різному.
Класифікація косоокості :
● Збіжна співдружня косоокість - у дітей зіниці зрушені в бік перенісся;● Розбіжна співдружня косоокість- зіниці у дітей зрушені в бік скроні;● Вертикальна косоокість - зіниця косить вгору-вниз.
Страбізм поділяють також на співдружній та паралітичний.
У першому випадку зіниці косять поперемінно. Такий недуга зазвичай передається генетично. У другому випадку лікарі відзначають око, що нормально бачить та незряче око.
На око, що бачить покладається вся робота зорової системи, тому він відхиляється на більший кут тому що, зіниця аномального органу зору не рухається.
У віці трьох років малюк все більше долучається до занять, які вимагають напруги оптичної системи. Якщо в ній є порушення, то може змінитися положення зорової осі одного з органів зору. Косоокість у дітей 3 років не можна залишати без уваги, воно потребує лікування.
Діагностика
Дитячий лікар-офтальмолог проводить обстеження наступним чином:● Візуально;● З використанням спеціальної апаратури;● Дослідженням електрофізичного характеру.
Лікування
Як лікувати косоокість у дітей, питання, яке виникає у всіх батьків, які зіткнулися з цією проблемою. Основний спосіб - оклюзія. На практиці це означає, що одне око заклеюється спеціально призначеним для цього пластиром. Звикнути до такого стану важко, але з часом малюк перестає помічати цю незручність.
Окклюдери (так називаються спеціальні пластирі) їх призначає дитячий офтальмолог. Придбати їх можна в аптеці. Зараз фармацевтична промисловість випускає різноманітні окклюдери, що відрізняються за розміром, дизайном, кольором. Їх можна вибирати разом з малюком, оскільки є пластирі тілесного кольору, практично непомітні, безбарвні. Є окклюдери з картинками.
Лікар і батьки повинні підтримати дитину, пояснити йому необхідність такого лікування. Адже багато малюків піддаються глузуванням однолітків через носіння пластиру. Тому в такій ситуації незайвим буде і консультація психолога або невролога.