Illustration

АМБЛІОПІЯ

Дитяча амбліопія характеризується недоступністю бінокулярного зору - вмінню корою головного мозку вірно співвідносити зображення обох очей в єдине ціле. Для чого людині це потрібно?

Відповідь проста - відсутність такої здатності зробило б навколишній світ зовсім плоским. Без неї неможливо правильно сприймати розташування і глибину предметів в просторі, отримувати об'ємне зображення. Повнота сприйняття при цьому захворюванні зовсім відсутня.

На відміну від багатьох інших захворювань зорової системи амбліопія не пов'язана з аномалією очей. Неправильне розвиток органів зору у дитини відбувається зовсім з іншої причини. Вона спровокована функціональними змінами, що відбуваються в зоровій зони кори головного мозку. Обсяг візуальної інформації є неповним, а це гальмує розвиток нервових зорових центрів. Головний мозок за рахунок різниці бачення між очима отримує візуальні образи від органу зору, який бачить добре. Другий оптичний орган «не бажає» нормально працювати. Саме тому дане захворювання називається «синдромом ледачого ока».

Що відбувається з очима малюка? Парний орган, що погано бачить відхиляється в сторону. Виникає відоме всім захворювання - косоокість, яке ще в більшій мірі підсилює амбліопію.

Дитина, що не знає, як насправді має виглядати навколишній світ, не усвідомлює, що з його зорової системою щось не в порядку. Тому і пояснити те, що відбувається дорослим не може. Однак саме раннє виявлення «синдрому ледачого ока» дозволяє вилікувати цей розлад. У дорослих людей це захворювання практично невиліковне. Тому так важливо після народження немовляти відвідувати всіх лікарів, про яких говорить педіатр.

Дитячий офтальмолог - один з фахівців, відвідування якого має відбуватися в певні вікові терміни. 

До групи ризику належать діти:

● мають батьків або близьких родичів, що страждають очними недугами - амблиопією,анізометропією, косоокістю;● передчасно народжені, особливо з глибокою недоношеністю;● з затримкою психічного розвитку;● малюки, мами яких мали перинатальний анамнез;● з опущенням верхньої повіки● з наявністю помутніння рогівки

Різновиди амбліопії

Хвороба за часом виникнення поділяється на первинну і вторинну. Вроджене захворювання - первинне. Вторинна має різні форми: анізометпропічна, рефракційна, дисбінокулярна, обскураціонна, психогенна, змішана. Значення цих термінів досить складні. Якщо одна з форм діагностується у вашого малюка, лікар пояснить характерні зміни, що відбулися в зоровій системі.

Симптоми

Амбліопія очей супроводжується явними і не явними симптомами: 
● часте моргання;● щоб щось краще побачити дитина мружиться;● при читанні, письмі, ліпленні, малюванні дитина нахиляється близько до предмету роботи;● наближення на близьку відстань до монітора або екрану телевізора;● двоїння в очах;● після занять виникають різі в очках, втома, головний біль;● не природній поворот голови при спробі що-небудь розглянути.

Лікування

Лікування амбліопії починають з виявлення форми захворювання.Використовуються такі методи:
● оптична корекція;● плеоптика - стимуляція неактивних нейронів сітківки;● хірургічне втручання.

Виділяють наступні види плеоптики:

Пасивна - навмисне погіршують зір здорового ока, щоб слабке око почало працювати.
Активна - апаратне лікування і застосування комп'ютерних програм 

Питання про дитячий «ледачий орган зору»

Необізнані люди передають різні вигадки про захворювання, які часто не відповідають дійсності. Багато хто вважає, що хвороба невиліковна. Фахівці стверджують, що виявлене на ранніх етапах захворювання піддається терапії. Спільні зусилля лікарів, батьків та дитини допоможуть позбутися «синдрому ледачого ока».

Розмови про те, що дитина з такою хворобою буде все життя носити окуляри, також не має сенсу. Окуляри використовуються для коригування, але в подальшому, при успішному лікуванні, вони не потрібні. Аналогічна ситуація і з контактними лінзами.

Один з методів лікування захворювання - оклюзія (заклеювання ока, що добре бачить). Деякі батьки бояться, що така методика може викликати у дитини косоокість. Твердження хибне - метод дає гарні результати при лікуванні захворювання, змушуючи «ледаче око» працювати.

Окуляри-тренажери, лікарські засоби з чорницею, морквою не зможуть прибрати хворобу. Патологія викликана змінами в корі головного мозку. Звичайно, препарати з вітамінами не зашкодять при лікуванні захворювань оптичної системи, але істотного впливу не будуть мати. Важливо постійне спостереження у дитячого офтальмолога.

Перший огляд - в пологовому будинку. Потім планові відвідування фахівця. Амбліопія у дітей, виявлена в ранньому віці дає більше шансів на її усунення.


РЕКОМЕНДОВАНІ СТАТТІ

Illustration

Порушення акомодації

Порушення акомодації у дітей - поширене захворювання, що є зворотнім при своєчасному і грамотному лікуванні

Illustration

Астенопія

Астенопія - розлад зорової ситсеми, що супроводжується надмірною втомлюваністю, втомю зорових органів

Illustration

Косоокість

Косоокість у дітей - поширене захворювання, часто діагностується у новонароджених і немовлят в перші шість місяців життя

Illustration

Гіперметропія

Гіперметропія у дітей - що це таке? Під незрозумілою назвою мається на увазі захворювання зорових органів - далекозорість

Illustration

Міопія


Міопія у дітей та дорослих за статистикою є найпоширенішим захворюванням органів зору

Illustration

Астигматизм

Астигматизм - вроджене або придбане відхилення, викликане змінами фоми кришталика або рогівки

Illustration

Рефракція

Клінічна рефракція у дітей і дорослих - визначається положенням фокусу ока по відношенню до сітківки

Illustration

Амбліопія

Дитяча амбліопія характеризується недоступністю бінокулярного зору - вміння корою головного мозку вірно співвідносити зображення обох очей в єдине ціле