Астигматизм - вроджене або придбане відхилення, викликане змінами форми кришталика або рогівки. Вхідні промені фокусуються в декількох точках перед або за сітківкою, формуючи спотворене зображення.
Статистичні дані говорять про те, що 48-68% населення земної кулі страждає астигматизмом. З них дітей шкільного віку від 40 до 50%. Слабка ступінь захворювання властива 40% школярів. 6% мають важку ступінь.
При астигматизмі людина бачить досить дивну картинку: одні предмети, незалежно від їх відстані до очей, видно чітко, інші - розпливчато. Орган зору працює як криве дзеркало в розважальних центрах. Для корекції такого захворювання застосовуються інші лінзи - циліндричні.
Оптична сила при цьому захворюванні виражається двома характеристиками: циліндрами (cyl) і віссю (ах).
Дитячий астигматизм
У батьків, дитині яким поставили такий діагноз, виникає природне запитання «Як це позначається на зорі?». Побоювання їх обґрунтовані. Слабкий зір часто є наслідком цієї недуги, з яким можуть супроводжувати як міопія, так і гіперметропія.
Більшість дітей з'являється на світ з невеликим ступенем астигматизму, який називають фізіологічним і не викликає побоювань. До кінця першого року життя захворювання практично зникає, характеризуючись величиною менше однієї діоптрії. Тому початкового діагнозу, поставленого немовляті, лякатися не треба.
Причини астигматизму очей у дітей
● Перша - хвороба виникає через нерівність кривизни рогівки.● Друга - наявність вад у формі кришталика.
Розрізняють вроджений та набутий астигматизм. Вроджене захворювання виявляється в ранньому віці. Воно зумовлено помилками генетичного коду, тобто спадковістю.
Придбана форма виникає з наступних причин:
● Травми зорових органів;● Запалення на органах зорової системи, що призводять до викривлення рогової оболонки;● Негативні наслідки після офтальмологічних операцій;● Захворювання рогової оболонки - дистрофія, кератоконус, кератоглобус;● Утворення в області внутрішнього кута ока - птерігіум;● Пошкодження зубощелепної системи, неправильна будова верхньої щелепи, які можуть деформувати стінки очниці.
Астигматизм очей поділяють за різними параметрами.
За ступенем тяжкості виділяють:
● легка - до 3 діоптрій,● середня - від 3 до 6 діоптрій,● важка - понад 6 діоптрій.
Захворювання легкого ступеня діти можуть навіть не помічати. Астигматизм середнього ступеня вимагає лікування і коректування. Важка ступінь усувається тільки хірургічно.
Симптоматика
Астигматизм у дітей на ранніх стадіях малопомітний. Малюк не завжди в змозі назвати причини свого поганого самопочуття. Він скаржиться на розпливчастість видимих предметів, печію та почуття «піску» в очах, головний біль. Дитина для кращого бачення предметів інтуїтивно нахиляє голову або прикриває одне око, часто примружується, опускає голову до даного об'єкту.
Діти шкільного віку плутають близькі по зображенню букви, змінюють їх місцями, не можуть візуально визначити відстань до предмета. Цей дефект зору впливає на навчання, оскільки погане бачення не дозволяє отримувати інформацію в повному обсязі. Саме в шкільному віці, коли поставлений невтішний діагноз, батьки розуміють, що вчасно не звертали уваги на деякі особливості в поведінці дитини і його скарги.
Астигматизм у дітей не просто приносить їм дискомфорт, а й впливає на успішність, загальний розвиток, на життя в цілому.
Лікування астигматизму у дитини
Чим раніше виявиться дефект, тим більше шансів відновити зорову систему. Лікування астигматизму проводиться під суворим наглядом офтальмолога.
Слабка ступінь астигматизму в дитячому віці може бути усунена спеціальними лікувальними заходами. Лікарські препарати, спеціальні масаж і гімнастика, здоровий спосіб життя, правильне харчування - це методи, що дозволяють боротися з недугою.
В меню дитини слід включати продукти, що містять антиоксиданти. Вони допомагають регенерації сітківки і підтримки її в тонусі.
Спеціальний комплекс вправ не позбавить від захворювання остаточно, але дасть можливість утримувати очні м'язи в активному стані, забезпечить нормальну гостроту зору.