Астенопія - розлад зорової системи, що супроводжується надмірною втомлюваністю, втомою зорових органів. Зазвичай такий стан виникає при тривалій роботі очима на близьких відстанях. Часто на таку ситуацію не звертають уваги, хоча стикаються з нею постійно. Але такий процес знаходження органів зору в прикордонному, близькому до хвороби стану, може викликати недуги оптичної системи.
Причини
Причини астенопії найбанальніші - зайва робота зорових органів без дотримання гігієнічних вимог.
СТАН ПРОВОКУЄ:
● Тривала, без перерв робота з ноутбуком, планшетом, смартфоном і ін .;● Читання електронних книг;● Творча робота, що вимагає високого зосередження - малювання, вишивання, в'язання, макраме та ін .;● Знаходження за кермом автомобіля тривалий час, без перерви, особливо, на не освітлених трасах;● Погано обрані оптичні пристрої - окуляри, лінзи;● Недостатнє або неправильне освітлення робочого місця;● Перегляд протягом тривалого часу кінофільмів та ін.
Симптоми
● Хворобливі відчуття в очах, різь, печія;● Зображення починають двоїтися, розпливатися;● Запалення кон'юнктиви;● Почервоніння на кон'юнктівной оболонці;● Сльозотеча без явних на те причин;● Помилкове сприйняття предметів, речей - їх форм, кольору;● Труднощі при фокусуванні погляду на предметі, розмитість зображення при перекладі погляду з одного предмета на інший;● Блефарит, кон'юнктивіт, міопія.
Симптоми астенопії не завжди однакові. Їх прояв залежить від того, наскільки далеко зайшов процес.
Класифікація
Найбільшого поширення набула акомодаційна астенопія, причиною якої є слабкі циліарні м'язи. Цей вид властивий людям, що страждають далекозорістю. Відбувається процес внаслідок зайвої напруги при розгляді предметів, розташованих близько. Така астенопія очей у дітей проходить досить швидко, просто треба дати достатній відпочинок органам зору. У дорослому, особливо похилому віці, вилікувати такий стан важко з огляду на те, що воно пов'язане з анатомічними віковими змінами в оптичній системі.
М'язова астенопія очей виникає внаслідок ослаблення м'язів зорових органів. Така форма діагностується при міопії (короткозорості) або її не вірній корекції. При розгляданні предметів поблизу циліарний м'яз не стискається. Як результат - напруга в оптичній системі. Такий стан загрожує косоокістю.
Астенічна форма є наслідком фізичних, розумових напружень, недотримання режиму дня, хронічних захворювань.
Нейрогенний вид настає на тлі негативного психоемоційного стану, при депресіях, істерії, неврастенії. Такі стани діагностують, лікують неврологи, психологи.
Діагностика
Постанова діагнозу можлива тільки фахівцем - лікарем-офтальмологом. Перевіряється гострота зору, кут косоокості і ін. Всі дослідження проводяться з використанням новітніх методів діагностики, апаратними методами.
Як уникнути астенопічних станів?
Батькам необхідно регулярно проходити огляд у офтальмолога зі своєю дитиною, щоб уникнути астенопії очей у дітей.
Рекомендується дотримуватися наступних правил:
● При напруженій для оптичної системи роботі, робити перерви на відпочинок кожну годину по десять-п'ятнадцять хвилин;● При роботі за комп'ютером дотримуватися відстань від монітора - п'ятдесят-шістдесят сантиметрів;● Приділяти увагу вправам для очей, які сприяють кровопостачанню;● Використовувати великий шрифт на моніторі, усуваючи зайву напругу;● При роботі з електронними пристроями частіше моргати;● Дотримуватися режиму раціонального харчування з достатньою кількістю вітамінів, макро- та мікроелементів.